navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Doceniamy kobiety marynarki wojennej: wytrwałość i osiągnięcia

W 1971 roku Kongres ustanowił 26 sierpnia Narodowym Dniem Równości Kobiet, upamiętniając ten dzień w 1920 roku, kiedy kobiety po raz pierwszy uzyskały prawo wyborcze – a tym samym równość w obywatelstwie.

Jako marynarka wojenna celebrujemy kobiety, które służą w naszych szeregach i nadal służą. Liczne osiągnięcia kobiet w marynarce wojennej zostały osiągnięte dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości. Ich wytrwałość jest taką samą inspiracją, jak ich nieustanne osiągnięcia.

„We współczesnej marynarce wojennej równość zaczyna się od momentu, gdy podnosisz rękę, aby służyć naszemu krajowi i zostajesz marynarzem” – powiedział wiceadmirał John B. Nowell, Jr., szef personelu marynarki.
 
„Naprawdę wierzę, że nasza różnorodność jako organizacji jest naszą największą siłą. Wystarczy się rozejrzeć, aby zobaczyć niesamowity wkład kobiet w nasze zasługi każdego dnia”.

Bez ograniczeń w ich służbie – kobiety stanowią obecnie około 20 procent Marynarki Wojennej. Służą teraz w prawie każdej społeczności marynarki wojennej, od łodzi podwodnych po Międzynarodową Stację Kosmiczną.
 
Pierwsze kobiety w marynarce wojennej były pielęgniarkami podczas wojny secesyjnej, chociaż były cywilami i nie służyły. Zmieniło się to w 1908 r. Wraz z powołaniem „Świętej Dwudziestki”. Ta pierwsza grupa 20 pielęgniarek zgłosiła się do służby po tym, jak Kongres utworzył Korpus Pielęgniarek Marynarki Wojennej 13 maja 1908 r.
 
Pierwszy zaciąg kobiet na dużą skalę nastąpił podczas I wojny światowej, kiedy marynarka wojenna musiała uzupełnić braki na lądzie, gdy mężczyźni byli wysyłani z powrotem na morze, gdy naród mobilizował się do wojny z Niemcami.
 
Chcąc zaangażować kobiety do służby, sekretarz marynarki wojennej Josephus Daniels znalazł lukę w amerykańskiej ustawie o rezerwie marynarki wojennej z 1916 r., która zezwalała na rekrutację wykwalifikowanych „osób” do służby.
 
– Czy istnieje prawo, które mówi, że Yeoman musi być mężczyzną? Daniels podobno zapytał swój personel. Gdy powiedziano mu, że nie, zaczął planować rekrutowanie kobiet do rezerwy marynarki wojennej. 21 marca 1917 r. Loretta Perfectus Walsh została zaprzysiężona w marynarce wojennej jako Chief Yeoman (F) – pierwsza zaciągnięta kobieta do Marynarki Wojennej.
 
Walsh była pierwszą z prawie 11 000 kobiet, które służyły w I wojnie światowej. Otrzymywały taką samą pensję jak mężczyźni – 28,75 $ miesięcznie, takie same świadczenia i po wojnie były uważane za weteranów. Wiele z nich pozostało w służbie rządowej jako cywile, ponieważ nie mogli pozostać w wojsku.
 
Podczas II wojny światowej kobiety ponownie wezwano do służby w czasie wojny 30 lipca 1942 r. Prezydent Franklin D. Roosevelt podpisał ustawę o rezerwie kobiet Marynarki Wojennej, tworząc ponownie tzw. WAVES – kobiety przyjęte do ochotniczej służby ratowniczej – oddzielną część Marynarki aby zwolnić męskich marynarzy do służby morskiej.
 
Tym razem kobiety służyły zarówno jako żołnierze, jak i oficerowie, zajmując takie same stopnie jak mężczyźni w zwykłej marynarce wojennej. Jednak ich warunki służby pozwalały im pozostać na służbie tylko przez czas trwania wojny plus sześć miesięcy, zezwalały im tylko na służbę w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych i zabraniały im wchodzenia na pokład statków lub samolotów bojowych.
 
Tym razem na wezwanie do służby odpowiedziało ponad 86 000 kobiet. Jednak do września 1946 r. prawie wszystkie zostały zwolnione.
 
WAVE odniosły taki sukces, że marynarka wojenna zaczęła planować utrzymanie ograniczonej liczby kobiet w mundurach.
 
Według wiceadmirała Louisa Denfelda „naszym planem jest utrzymanie komponentu WAVE w rezerwie marynarki wojennej” – ogłosił szef personelu marynarki wojennej pod koniec drugiej wojny światowej.
 
„Ponadto, jeśli Kongres wyrazi zgodę, będziemy starać się utrzymać w czynnej służbie rozsądną liczbę WAVES, które chcą to robić i które mogą być potrzebne w niektórych specjalnościach”.
 
Dwa lata później Marynarka Wojenna spełniła swoje życzenie, podpisując ustawę o integracji kobiecych służb zbrojnych, podpisaną przez prezydenta Harry’ego S. Trumana 30 lipca 1948 r. Po raz pierwszy kobiety mogły służyć w regularnej armii lub marynarce wojennej na stałe.

fot. US NAVY


 
Ale ograniczenia pozostały, ponieważ kobiety nadal nie mogły służyć w żadnej jednostce mającej misję bojową. I chociaż WAVE oficjalnie już nie istniały, przestarzały akronim utrzymywał się w popularnym, a nawet oficjalnym użyciu, aż do późnych lat siedemdziesiątych.
 
Dopiero w latach siedemdziesiątych kobiety osiągnęły swój milowy krok w dążeniu do równości w marynarce wojennej. Dla kobiet w marynarce będzie to dekada inna niż wszystkie.
 
Szkoła kandydatów na oficerów rezerwy marynarki wojennej została otwarta dla kobiet w 1973 r., kiedy Marynarka Wojenna przestała prowadzić swoją Szkołę Oficerów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (WOS) w Newport, Rhode Island i rozpoczęła wspólne szkolenie kandydatów na oficerów dla kobiet i mężczyzn. W tym samym roku otwarto również Korpus Szkoleniowy Oficerów Marynarki Wojennej (NROTC) dla kobiet.
 
6 lipca 1976 r. klasa Akademii Marynarki Wojennej, którą zakończyła szkolenie w 1980 r. przybyła z okazji Dnia Wprowadzenia do Annapolis w stanie Maryland. Cztery lata później 55 kobiet ukończyło studia i dołączyło do floty rozpoczynając integrację płci w Akademii Marynarki Wojennej.
 
W 1978 roku kobiety zaczęły służyć na morzu, kiedy statek naprawczy USS Vulcan (AR-5) z Norfolk stał się pierwszym statkiem, który w listopadzie i grudniu powitał kobiety na swoim statku.
 
We wrześniu Vulcan opuścił Norfolk na rejs po Morzu Śródziemnym z pierwszą mieszaną płcią załogą Marynarki Wojennej z pięćdziesięcioma pięcioma kobietami marynarzami i oficerami na pokładzie. Do końca 1979 r. na 17 statkach na stałe przydzielono kobiety będące marynarzami.
 
Ponieważ kobiety znajdowały się teraz na morzu, dowodzenie było tylko kwestią czasu.

fot. US NAVY


W grudniu 1990 r. Porucznik Cmdr. Darlene Iskra przejęła dowodzenie nad okrętem ratunkowym USS Opportune (ARS-41), stając się pierwszą kobietą, która dowodziła okrętem marynarki wojennej. Iskra była na dziobie WAVES kobiet, które wypływały na morze dziesięć lat wcześniej, zgłaszając się do służby na pokładzie statku naprawczego USS Hector AR-7 w 1980 roku.
 
Pierwsza kobieta, która dowodziła eskadrą lotniczą, pojawiła się również w 1990 roku, kiedy to Cmdr. Rosmary Mariner – jedna z pierwszych sześciu lotniczek Marynarki Wojennej – przejęła dowództwo nad Trzydziestą Czwartą Eskadrą Taktycznej Wojny Elektronicznej (VAQ-34).

W 1994 roku Kongres uchylił ustawę uniemożliwiającą przydzielanie kobiet na stałe do okrętów bojowych. 7 marca 1994 roku Marynarka Wojenna wydała pierwsze rozkazy dla kobiet na lotniskowcu USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69). Ike miał zostać rozmieszczony 20 października 1994 r. wraz z przydzielonymi do niego 350 kobietami.
 
W 1998 r. Dowódca Maureen Farren została pierwszą kobietą-dowódcą okrętu bojowego USS Mount Vernon (LSD-39). W tym samym roku Cmdr. Kathleen McGrath została pierwszą kobietą, która dowodziła fregatą obejmując dowództwo nad USS Jarrett FFG-33.
 
W ciągu ostatniej dekady marynarka wojenna wykorzystała swoje doświadczenia zdobyte podczas integracji kobiet z flotą nawodną, ​​gdy pierwsze oficerki zgłosiły się na pokładzie okrętów podwodnych. W ciągu ostatnich pięciu lat dołączyły do ​​nich zaciągnięte kobiety, które służyły na wszystkich czterech łodziach podwodnych z pociskami kierowanymi. W ciągu najbliższych kilku lat zaciągnięte do służby kobiety zaczną służyć na okrętach podwodnych szybkiego ataku, budowanych tak, aby pomieścić kobiety w swoich załogach.
 
W 2014 r. Adm. Michelle Howard została pierwszą kobietą, czterogwiazdkową admirałem i zastępcą szefa operacji morskich. Dwa lata później została pierwszą kobietą, która dowodziła siłami morskimi w Europie i Afryce, a także dowódcą Dowództwa Połączonych Sił Sojuszniczych w Neapolu.
 
Dziś kobiety marynarki wojennej stoją na równi z marynarzami mężczyznami, jak nigdy dotąd i każdego dnia piszą naszą historię na nowo.
 
Źródło: US NAVY
 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY