navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Ćwiczenie na Morzu Czarnym pk. BREEZE-22

W poniedziałek, 25 lipca, zakończyła się kolejna edycja międzynarodowego ćwiczenia pk. BREEZE 22, które corocznie organizowane jest przez Marynarkę Wojenną Bułgarii. Było to pierwsze ćwiczenie na tak dużą skalę przeprowadzone na Morzu Czarnym od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę. W składzie kierownictwa ćwiczenia 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowało dwóch oficerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Ćwiczenie, którego gospodarzem była Bułgaria, odbywało się na jej wodach terytorialnych oraz w wyłącznej strefie ekonomicznej tj. w południowo-zachodniej części Morza Czarnego. Organizowane jest regularnie od 1996 roku. Scenariusz ćwiczenia przewidywał działanie sił morskich, powietrznych i lądowych w ramach operacji połączonej w okresie narastania kryzysu i zagrożenia terrorystycznego zgodnie z wydanymi na czas ćwiczenia zasadami użycia sił. W jego trakcie skupiono się na dopracowaniu oraz podniesieniu poziomu współpracy w wielonarodowej grupie zarówno z organizacjami rządowymi jak i pozarządowymi.

Na tegoroczną edycję ćwiczenia zostali po raz kolejny zaproszeni oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców. Wspólnie z żołnierzami m.in. z Albanii, Francji, Grecji, Włoch, Łotwy, Rumunii, Stanów Zjednoczonych oraz Turcji realizowali zadania w składzie kierownictwa ćwiczenia.

W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie i napiętą sytuacją na Morzu Czarnym, w tym roku w fazie morskiej ćwiczenia wzięły udział tylko okręty z Bułgarii (6 okrętów nawodnych) i Rumunii (3 okręty nawodne) oraz bułgarskie statki powietrzne. W strefie przybrzeżnej zadania przeciwminowe wykonywała belgijska grupa operatorów autonomicznych pojazdów (Very Shallow Waters Team – VSWT).

źródło: 8.FOW, foto: 12dTR

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY