navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

AW101 Leonarda debiutuje dla polskiej marynarki wojennej

Pierwszy samolot AW101 (ZR285) przewidziany dla polskiej marynarki wojennej wykonał swój pierwszy lot w zakładzie Leonardo Company w Yeovil .

foto: MON

Lot zademonstrował testy funkcjonalne głównych systemów płatowca, a także systemu sterowania, a także przeprowadzono kontrole obsługi silnika w celu monitorowania zakresu prędkości samolotu. 

To osiągnięcie wskazuje na istnienie zintegrowanego zespołu Leonardo obejmującego Wielką Brytanię, Polskę i Włochy. Podkreśla siłę współpracy między Leonardo i głównym przedstawicielem firmy w Polsce, PZL-Świdnik, który działa jako główny wykonawca, ponieważ wszystkie zespoły ściśle współpracują w trzech krajach, aby zapewnić tę zaawansowaną zdolność dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej .

W kwietniu 2019 r. firma ogłosiła, że ​​dostarczy do Ministerstwa Obrony Narodowej cztery samoloty AW101 oraz kompleksowy pakiet zintegrowanej logistyki i szkoleń. Samolot znacząco zwiększy możliwości śmigłowcowe Marynarki Wojennej RP.

PZL-Świdnik jest generalnym wykonawcą i odpowiada za całość realizacji kontraktu, a w Leonardo w Yeovil zespół montuje samolot. AW101 wykona szereg misji dla Marynarki Wojennej RP, w tym zwalczanie okrętów podwodnych (ASW) oraz bojowe poszukiwanie i ratownictwo (CSAR).

AW101 dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy misji, w tym w autopilota z trybami SAR, system transmisji danych, system nawigacji taktycznej oraz systemy ochrony i obrony (pasywne i aktywne). Dodatkowo AW101 będzie wyposażony w radio taktyczne, radar rozpoznania, głowicę obserwacyjną (FLIR) oraz transponder S-mode. Będzie też wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm.

Do tego szperacz i światła szykowne, które zapewnią dobrą widoczność w każdych warunkach pogodowych. Samolot zostanie zoptymalizowany pod kątem wyposażenia medycznego i ratowniczego, w tym dwóch wyciągarek oraz systemu przenoszenia ładunków na zawieszeniu zewnętrznym. Ponadto flota AW101 będzie wyposażona w awaryjny system pływania, tratwy ratunkowe i zestaw przetrwania w zimnym klimacie.

„To był pierwszy lot nowego samolotu AW101 ASW zbudowanego w Yeovil dla Wojska Polskiego. Lot stanowi nie tylko kulminację procesu projektowania i produkcji, ale także początek fazy dokładnych testów rozwoju samolotu. Oczekuje się, że w czterech płatowcach odbędzie się łącznie 700 godzin testów w locie, które potwierdzą prawidłowe działanie każdego samolotu, a także opracują i zatwierdzą szeroki zakres misji i zmian specyficznych dla klienta ze standardowego AW101.” skomentował Miles Barnett, starszy pilot testowy w Leonardo Helicopters (Wielka Brytania).

Zaprojektowany z wyrafinowaną awioniką i systemami misji, w połączeniu z dalekim zasięgiem i wytrzymałością, dzięki możliwości wykorzystania dwóch z trzech silników do lotów rejsowych, śmigłowiec AW101 zapewnia trwałość operacyjną we wszystkich misjach. Ta elastyczność misji sprawia, że ​​AW101 jest najbardziej zaawansowanym, wszechstronnym i wydajnym wielozadaniowym śmigłowcem dostępnym obecnie. Śmigłowiec jest już w służbie w niektórych z najważniejszych krajów NATO, takich jak Włochy, Wielka Brytania, Kanada, Dania, Norwegia i Portugalia.

źródło: Leonardo

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY