navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Amerykańska Grupa Lotniskowców wkracza na Morze Południowochińskie

Amerykańska grupa lotniskowców pod przywództwem USS Theodore Roosevelt weszła na Morze Południowochińskie, aby promować „wolność mórz” – poinformowało amerykańskie wojsko w niedzielę, w czasie, gdy napięcia między Chinami a Tajwanem wyraził zaniepokojenie w Waszyngtonie.

Amerykańskie Dowództwo Indo-Pacyfiku poinformowało w oświadczeniu, że grupa uderzeniowa weszła na Morze Południowochińskie w sobotę, tego samego dnia Tajwan zgłosił wtargnięcie chińskich bombowców i myśliwców do jego strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej w pobliżu wysp Pratas.

W sobotę 13 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) od południowego zachodu. Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie wojsko tajwańskiej strefy ADIZ stało się normą, była to największa liczba samolotów, które naruszyły strefę w ciągu jednego dnia.

Tego samego dnia na morze Południowochińskie marynarka wojenna USA wysłała grupę okrętów pod wodzą lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Towarzyszyły mu niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke USS Russell i USS John Finn oraz krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Bunker Hill. Marynarka wojenna USA wskazała, że wysłanie lotniskowca ma na celu promowanie “wolności mórz” w regionie.

Ogłoszenie nastąpiło zaledwie kilka dni po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA.

Kandydat Bidena na sekretarza stanu, Antony Blinken, powiedział podczas przesłuchania w Senacie we wtorek, że „bez wątpienia” Chiny stanowią największe wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych ze wszystkich krajów.

Chiny wielokrotnie narzekały, że okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych zbliżają się do okupowanych przez Chiny wysp na Morzu Południowochińskim, gdzie Wietnam, Malezja, Filipiny, Brunei i Tajwan mają konkurencyjne roszczenia.

źródło: gCaptain

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY