navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Admirał Gorszkow przetestuje wystrzelenie naddźwiękowych rakiet Tsirkon na Morzu Barentsa

Fregata projektu 22350 Admirał Gorszkow, działająca w składzie Floty Północnej, wysłana została na Morze Barentsa do próbnych startów rakiet hipersonicznych Tsirkon – poinformowała rosyjska agencja TASS powołując się na raport biura prasowego Rosyjskiej Floty Północnej.

Źródło: Ministerstwo Obrony Rosji

„Załoga fregaty Admirał Gorszkow wylądowała na Morzu Barentsa, gdzie będzie ćwiczyć niektóre elementy szkolenia bojowego i prowadzić ostrzał z broni rakietowej i artyleryjskiej przeciwko celom morskim” – poinformowało biuro prasowe.

Po ćwiczeniach bojowych na Morzu Barentsa fregata wróci do swojej macierzystej bazy morskiej w Severomorsku.

Fregata Admirał Floty Związku Radzieckiego Gorszkow jest jednym z najbardziej zaawansowanych okrętów wojennych Floty Północnej. Został zbudowany w stoczni Severnaya w Sankt Petersburgu na północnym zachodzie Rosji i wprowadzony do eksploatacji we flocie w lipcu 2018 roku.

Pod koniec 2020 roku fregata Admirał Gorszkow uczestniczyła w próbach naddźwiękowych pocisków manewrujących Tsirkon. Podczas prób okręt wojenny wykonał kilka udanych strzałów rakietowych.

Fregaty Projektu 22350 to wielofunkcyjne okręty bojowe zdolne do skutecznego zwalczania wrogich okrętów nawodnych, samolotów i łodzi podwodnych oraz przeprowadzania ataków na instalacje naziemne i przybrzeżne na odległość ponad 1500 km.

foto:Tass Agency

3M22 Zircon (lub Tsirkon) to naddźwiękowy manewrujący pocisk manewrujący, obecnie testowany przez Rosję.

Szacuje się, że zasięg pocisku wynosi od 135 do 270 mil morskich na niskim poziomie i do 400 nm na trajektorii półbalistycznej [26], przy czym średni zasięg wynosi około 400–450 km. W teście z 2020 roku Ministerstwo Obrony Rosji podało, że zasięg pocisku szacuje się na 1000 – 2000 km (w zależności od rodzaju celu)

Zircon może poruszać się z prędkością 8 ma-9 machów. Doprowadziło to do obaw, że może przeniknąć do istniejących morskich systemów obronnych. Cyrkon wymienia informacje w locie i może być sterowany poleceniami w razie potrzeby.

Zircon zostanie po raz pierwszy rozmieszczony na krążownikach liniowych typu Kirov Admirał Nakhimov i Pyotr Velikiy po 2020 roku. Po zakończeniu remontu okręty mogły przenosić 40–80 pocisków przeciwokrętowych różnych typów. Inne platformy prawdopodobnie będą obejmować fregaty klasy Admirał Grigorowicz rosyjskiej marynarki wojennej i fregaty klasy Admirał Gorszkow oraz korwety klasy Gremyashchiy, Buyan i Karakurt, głównie ze względu na instalację kompatybilnych wyrzutni pionowych 3S14.

źródło: Navalpost

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY