navy.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

30 lat kobiet w szeregach Royal Navy

Z okazji 30-lecia Royal Navy, która zezwoliła kobietom na wypłynięcie w morze na potrzeby misji – ponad 40 kobiet aktualnie służących na brytyjskim statku wsparcia RFA Argus zebrało się, aby uczcić tę datę.

RFA Argus to wielozadaniowy statek pomocniczy, który jest zarówno domem, jak i miejscem pracy różnych marynarzy i personelu wojskowego, a kobiety pełnią w nim różnorodne role, żyjąc i pracując na pokładzie statku na morzu.

RFA Argus świętuje 30-lecie kobiet na morzu w Royal Navy

Angela Green jest stewardem pomocniczym Royal Fleet na Argusie, ale służyła również w Royal Navy i ma wyjątkową perspektywę bycia trzecią w historii kobietą marynarzem, które przeszły szkolenie na HMS Raleigh w 1991 roku. Nastąpiło to krótko po tym, jak West Report (Raport Zachodni) z 1989 r. zalecił kobietom wypływanie w morze od 1990 r. oraz połączenie Żeńskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (WRNS) z Royal Navy.

Angela pamięta, jak kobiety pracowały nad włączeniem się do treningu. Powiedziała:

„Podczas treningu przekazywaliśmy buty chłopakom, żeby je dla nas wypolerowali, zamienialiśmy się i prasowaliśmy dla nich ich białe koszule”.

Krótko po treningu na morzu na swoim pierwszym statku HMS Alacrity przypomniała sobie windę piwa z ciężkimi beczkami piwa. Powiedziała: „Chłopcy się uśmiechali, mówiąc do dziewczyn:„ Spójrz, potrzeba dwóch z was, żeby podnieść jedną z nich, możecie wykonać tylko połowę naszej pracy ”. Miałam dopiero 18 lat, ale sama wzięłam beczkę i zaniosłam ją do samego końca trapu, a potem wróciłam po następną i następną ”.

Angela opuściła Royal Navy, aby założyć rodzinę i mieć dzieci, a dwadzieścia lat później zobaczyła ogłoszenie o Royal Fleet Auxiliary, które szukało byłych rekrutów. Powiedziała:

„Musiałem stracić sześć kilogramów, więc to zrobiłam. Zdałam wszystkie swoje testy w tym lekarskie, a w 2016 roku wróciłam na morze jako Steward RFA. To była najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłam”.

Zastanawiając się nad zmianami, jakie zaszły między życiem na morzu wtedy a teraz, Angela powiedziała: „Wtedy trzeba było mieć grubą skórę. Byłaś jednym z chłopaków, większość twoich kolegów to chłopcy. Teraz jesteś po prostu postrzegana jako Ty i to normalne, że kobiety przemieszczają się po statku. Nadal jest nas niewiele, ale ludzie nie mrugają dwa razy ”.

Szersze włączenie kobiet do Królewskiej Marynarki Wojennej mogło być pomocne w WEST RAPORT (Raporcie Zachodnim) z 1989 r., jednak nie oznaczało to początku służby kobiet na morzu. W szczególności pielęgniarki służyły na morzu znacznie dłużej.

Porucznik Emily Harding jest oficerem pielęgniarskim. Powiedziała:

„W Królewskiej Marynarce Wojennej Królowej Aleksandry (QARNNS) pielęgniarki służyły na morzu i na statkach szpitalnych od pierwszej wojny światowej i należą do tych, którzy przez lata stawiały czoła wrogim działaniom i straciły życie. Od 2000 roku QARNNS zostały formalnie włączone do Królewskiej Marynarki Wojennej i obecnie jesteśmy gotowe do służby w globalnych operacjach na morzu lub na lądzie”.

RFA Argus jest statkiem uniwersalnym, ale jego główną funkcją jest przyjmowanie w pierwszej kolejności ofiar, dzięki najnowocześniejszemu obiektowi szpitalnemu Maritime Role 3 na pokładzie.

Emily (pracująca na statku jako pielęgniarka) powiedziała:

„Istnieje tylko kilka stałych obszarów morskich dla pielęgniarek; jako Oficer Szpitalny RFA Argus oraz jako Pielęgniarka Praktyczna na pokładzie Queen Elizabeth Class Carriers. Jako kobieta i pielęgniarka w Królewskiej Marynarce Wojennej jestem dumna, że mam dziś możliwość pełnić jedną z tych ról i służyć na morzu, zapewniając, że szpital Maritime Role 3 przy RFA Argus jest gotowy do uruchomienia w razie potrzeby”.

RFA Argus jest obecnie rozmieszczona na Karaibach, aby zaoferować wsparcie dla regionu podczas sezonu huraganowego oraz pomoc w patrolach bezpieczeństwa morskiego we współpracy z HMS Medway w ramach brytyjskiej grupy zadaniowej. Komandor Kate Muir jest dowódcą Grupy Zadaniowej i jako taka jest starszym oficerem marynarki wojennej obecnie rozmieszczonyą na morzu w regionie.

Powiedziała: „Jest to żywa i zmotywowana grupa kobiet, które pełnią różne role i mają różne sposoby prowadzenia działań, ale mają wspólny cel – sukces w działaniach. W tej grupie istnieje wzór do naśladowania dla wszystkich”.

Zwracając uwagę na możliwość uczczenia 30 rocznicy obecności kobiet na pokładzie Argus zdjęciem grupowym, powiedziała: „Mam nadzieję, że to zdjęcie zainspiruje innych do dołączenia do nas w RN lub RFA”.

Źródło: WMRFCA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POZOSTAŁE ARTYKUŁY